Aktualności
O wszystkich najważniejszych kwestiach związanych z naszą działalnością informujemy na bieżąco w tej sekcji. Zachęcamy do regularnego śledzenia nowości.
UV Cast - ulga dla pacjentów i ortopedów
W trakcie powrotu do zdrowia i podczas odzyskiwania sprawności po złamaniu kończyn liczy się komfort. Ten komfort zapewnia nowoczesny opatrunek usztywniający, który lekką konstrukcją bezpośrednio konkuruje z klasycznym, ciężkim gipsem. Za jego stworzeniem stoi polski startup – UV Cast.
– Zaczęło się od prowadzenia firmy związanej z drukiem 3D. 2017 rok to był moment, kiedy zaczęło powstawiać wiele projektów wykorzystujących skanowanie 3D i druk 3D do tworzenia dopasowanych ortez. Miały zastąpić gipsy syntetyczne. W rozmowach z potencjalnymi odbiorcami – klinikami i szpitalami, okazało się, że przy złamaniach i leczeniu zachowawczym nie ma możliwości oczekiwania na wydruk. Kończyna musi zostać nastawiona i usztywniona natychmiast. To wtedy zrodził się pomysł zainspirowany technologią SLA wykorzystującą utwardzanie fotopolimerów. Wykorzystanie fotopolimerów umożliwia ustawienie złamania i usztywnienie opatrunku w odpowiednim momencie wybranym przez ortopedę – opowiada Rafał Grabowski, pomysłodawca i CEO UV Cast.
Do realizacji pomysłu potrzebne były pieniądze. W 2020 r. w projekt B+R i mikroprodukcji opatrunków fotopolimerowych UV Cast zainwestował Fundusz Scanderia Venture.
– Zespół Scanderia Venture oceniając i analizując pomysł UV Cast, zwrócił uwagę na kilka ważnych aspektów, które zaowocowały decyzją inwestycyjną. Po pierwsze, przekonała nas bardzo dobrze zidentyfikowana potrzeba rynkowa i produkt, który doskonale na nią odpowiada. Jest nie tylko innowacyjny, ale także konkurencyjny, a grupa docelowa – dobrze zdefiniowana. Drugim argumentem był bardzo doświadczony, kompetentny i zdeterminowany zespół. Na tym etapie jesteśmy pewni że decyzja była słuszna, a UV Cast bardzo dynamicznie się rozwija – ocenia Rafał Kieszek, CEO i Przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego Scanderia Venture.
Jaki jest efekt? Powstał UV Cast – syntetyczny opatrunek unieruchamiający w postaci rękawa. Wykonany jest z elastycznego materiału, który po rozciągnięciu charakteryzuje się rzadkim splotem tworzącym siatkowaną strukturę. Nasączony jest mieszaniną hybrydową, która pod wpływem promieni światła UV utwardza się. Personel medyczny decyduje w którym momencie utwardzić opatrunek, dzięki czemu lekarz może bez pośpiechu zająć się nastawianiem kończyny lub wymodelowaniem opatrunku.
UV Cast składa się z podkładu podgipsowego L1 UV Cast (w formie ażurowego rękawa) i opatrunku unieruchamiającego. Do utwardzania opatrunku używana jest lampa do polimeryzacji o modułowym kształcie umożliwiającym jej przystosowanie do potrzeb pacjenta i wygody lekarza.
– Wracając do pełni sprawności po złamaniu chcemy, aby nasze kości zrastały się bez komplikacji. Opracowane przez nas podkład i opatrunek są lekkie i ażurowe, a forma rękawa pozwala uniknąć wystąpienia zaburzeń troficznych. Dbamy o bezpieczeństwo i jakość naszego produktu: rada naukowa pomaga nam w opracowywaniu najlepszych rozwiązań, które będą wygodne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy – podkreśla Rafał Grabowski, CEO UV Cast.
Forma rękawa zmniejsza ryzyko punktowego uścisku na skórę, a w konsekwencji wystąpienia wspomnianych zaburzeń troficznych. Ażurowa struktura obu warstw opatrunku, umożliwia dostęp powietrza chroniąc skórę pacjenta przed maceracją. Podkład podgipsowy, który ma kontakt ze skórą, wykonany jest z przędz certyfikowanych według standardów OEKO-TEX®, których klasa bezpieczeństwa jest taka, jak artykułów włókienniczych przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci. Syntetyczna przędza zapewnia właściwości hydrofobowe ułatwiające proces jej wysuszenia, a warstwa unieruchamiająca – jest w 100% wodoodporna.
Podkład podgispowy występuje w trzech rozmiarach, tak aby jak najlepiej dopasować go do kształtu kończyny bez konieczności dostosowania opatrunku przez lekarza. Poza stosowaniem z opatrunkiem unieruchamiającym UV Cast, może być także użyty wspólnie ze standardowymi rozwiązaniami unieruchamiającymi.
Co ważne, UV Cast zapewnia bardzo dobrą penetrację promieni rentgenowskich, a co za tym idzie, personel medyczny może zweryfikować stan uszkodzonej kości bez usuwania opatrunku.
Produkt jest już gotowy, a jakie są dalsze plany UV Cast?
– Obecnie skupiamy się na dopracowaniu naszego opatrunku oraz szukaniu kolejnych inwestorów chętnych nas wesprzeć w dalszym rozwoju. W najbliższym czasie czeka nas akceleracja w programie NCBR-Nevada Acceleration Program współorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz stan Nevada. Z początkiem czerwca lecimy do Rino, a następnie do Las Vegas, by uczestniczyć w programie oraz spotkać się z potencjalnymi odbiorcami naszego produktu – mówi Rafał Grabowski, CEO UV Cast.
Miodajnik higienicznie poda miód
Jak wygodnie, jak kawę z ekspresu, serwować miód? Jak sprawić, by w dowolnym miejscu: w pracy, w biurze, w kawiarni, był on podawany higienicznie?
Jakub Dziewulski postanowił rozwiązać ten problem. Pracuje nad Miodajnikiem – urządzeniem do bezdotykowego porcjowania miodu. Będzie ono utrzymywało miód w warunkach gwarantujących jego wysoką jakość. Mało tego, Miodajnik będzie komunikował potrzebę uzupełnienia produktu, bo jego elementem stanie się system informatyczny!
Obecnie miód można kupić w słoiku szklanym lub plastikowym, ale już zapewnienie optymalnych warunków jego przechowywania w formie płynnej, kremowej – stanowi aspekt badawczy. A badań nad tym, w jaki sposób zachowuje się to „płynne złoto” w przypadku długotrwałego kontaktu z materiałami opakowaniowymi dotychczas nie prowadzono. Tym także, dzięki inwestycji Funduszu Scanderia Venture, zajmie się Jakub.
W procesie przygotowania i negocjacji dokumentacji inwestycyjnej Fundusz Scanderia Venture wspierała Paulina Ślisz-Sandecka i Jędrzej Kozioł z Kancelarii Ślisz-Sandecka Kozioł & Partnerzy.
Powstaje GraftFlow - stentgraft nowej generacji
Niewielka, syntetyczna rurka – stentgraft – ratuje życie pacjentów w przypadku pęknięcia ściany naczynia w trakcie angioplastyki naczyniowej. Stosowana w zabiegach chirurgii naczyniowej, w leczeniu tętniaków, rozwarstwień aorty, czy udrażnianiu tętnic obwodowych – pomaga wzmocnić naczynia lub stworzyć połączenie pomiędzy nimi.
Zespół ekspertów w osobach prof. Pawel Buszman, Piotr Buszman M.D., PhD, dr Piotr Hirnle rozpoczął właśnie pracę nad projektem badawczo-rozwojowym GraftFlow. Celem projektu jest opracowanie, wytworzenie i przebadanie stentgraftów nowej generacji, powlekanych materiałem polimerowym kompozytowym o wysokiej biozgodności.
Prace będą możliwe dzięki inwestycji Funduszu Scanderia Venture ponad 1 100 000 zł ze środków programu BRIdge Alfa oraz przystąpieniu do Umowy Inwestycyjnej z założoną przez zespół ekspertów medycznych spółką Innovations For Heart And Vessels. Ogromne podziękowania należą się w tym przedsięwzięciu także Ryszard Czerwinski i Przemek Kolodziej z Trigon, którzy dotychczas wspierali spółkę.
W procesie przygotowania, negocjacji i uzgodnień obu dokumentacji inwestycyjnych Fundusz Scanderia Venture wspierała Paulina Ślisz-Sandecka i Jędrzej Kozioł z Kancelarii Ślisz-Sandecka Kozioł & Partnerzy.
Będziemy rozwijać SWAPP!
Scanderia Venture dołącza jako kolejny inwestor do founderów, by wspólnie z Tomaszem Czaplińskim i Robertem Grygorowiczem z Funduszu SpeedUp Venture Capital Group, rozwijać pomysł i wspierać ekspansję Swapp!
W wybranych sklepach sieci handlowych Carrefour, Auchan Retail Polska i Super Pharm Poland Sp. z o.o. znajdziecie już rozwiązanie Swapp!, dzięki któremu klienci mogą kupić produkty marek YOPE Sp. z o.o., Jelp i Lubella S.A. Szymon (Simon) Barabasz, Sargheve Sukumaran i Andrzej Sarapata stworzyli i wprowadzili na rynek nowy sposób sprzedaży detalicznej w obiegu zamkniętym produktów FMCG (m.in. kosmetyków, środków czystości w płynie oraz produktów sypkich, takich jak makaron). Jest oparty o sieć stacji refill, aplikację mobilną, pojemniki wielokrotnego użytku dla konsumentów SWAPP! znacząco zmniejsza ilość produkowanych opakowań plastikowych i dlatego jest dla nas tak ważny!
– Wyznaczyliśmy sobie ogromny cel: uratowanie miliona jednorazowych, plastikowych butelek przed wylądowaniem w oceanach lub na wysypiskach śmieci. Jesteśmy pewni, że chciałbyś być jego częścią! – zachęcają founderzy. Fundusz Scanderia Venture cieszy bycie częścią tego zadania!
Paulina Ślisz-Sandecka i Jędrzej Kozioł z Kancelarii Ślisz-Sandecka Kozioł & Partnerzy wspierali strony w podpisaniu umowy.
Wysokie loty Farada – jak dokonuje się rewolucja logistyki medycznej?
Jak 1 057 500 złotych pozwala rozwinąć skrzydła? Minęły nieco ponad dwa lata od podpisania przez Scanderia Venture umowy inwestycyjnej na stworzenie bezzałogowego statku powietrznego do transportu medycznego ze startupem Farada. W tym czasie został zrealizowany projekt i… spełnione marzenie inwestora. Farada urosła do doskonale prosperującej spółki z jeszcze szerszymi perspektywami i większymi ambicjami.
Pierwszy krok w chmurach
Na początku był pomysł, który z czasem przerodził się w innowacyjny bezzałogowy system transportu z możliwością pionowego startu i lądowania. Pracowało nad nim grono zaangażowanych i doświadczonych osób, które już wcześniej były związane z branżą bezzałogowych statków powietrznych.
Pomysł był odpowiedzią na wyzwania, z jakimi zmaga się logistyka medyczna w całej Europie. Według danych brytyjskiego NHS, w Wielkiej Brytanii odpowiada ona za 5% ruchu drogowego, a jednocześnie ze względu na natężenie ruchu w miastach – jest coraz mniej wydolna. Aby skutecznie realizować transport, tam gdzie czas decyduje o życiu i zdrowiu pacjentów, niezbędne jest sięgnięcie po alternatywne środki transportu – drony, które poruszając się z pkt. A do pkt. B nie natrafiają na przeszkody w postaci natężenia ruchu drogowego. Bezzałogowce to szybki, bezpieczny i ekologiczny transport, który rozwiązuje wiele z bolączek logistyki medycznej.
Był pomysł, jest produkt
Bezzałogowy statek powietrzny G2 jest rozwiązaniem stworzonym przez Faradę w ramach projektu BRIdge Alfa. Finalny produkt o rozpiętości skrzydeł 4,4 m i długości 3,2 m, wyposażony jest w cztery silniki elektryczne i jeden spalinowy. Może latać z ładunkiem o maksymalnej wadze 10-12 kg. Przewiezie z zachowaniem łańcucha chłodniczego: krew i próbki do diagnostyki, szczepionki, interferon, insulinę, leki anafilaktyczne lub inne podawane przez iniekcję oraz organy do transplantacji.
– Scanderia Venture, inwestując w projekt Farada, była przekonana, że tego typu rozwiązania staną się standardem w najbliższym czasie. Pomimo, że w momencie inwestycji rynek nie był jeszcze tak przekonany do szybkiego wejścia technologii dronowej, szczególne w obszarze transportu medycznego. Jednak ze względu na doświadczenie medyczne ekspertów Funduszu, jak i ogromne doświadczenie inżynierskie zespołu Farady, nie mieliśmy wątpliwości, że to projekt, w który warto zainwestować. Ciekawostką jest fakt, że decyzja o inwestycji w Faradę była jedną z pierwszych, jakie podjęła Scanderia. Tym bardziej cieszymy się, że projekt rozwija się tak dynamicznie i liczymy, że Farada stanie się znaczącym graczem na rynku transportu medycznego z użyciem dronów w Europie i na świecie – mówi Rafał Kieszek, CEO i przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego Scanderia Venture.
– Bez wątpienia był to najlepszy krok jaki mogliśmy zrobić, aby w tamtym czasie nie tylko pozyskać finansowanie, ale również zyskać wartościowego partnera w całym procesie, jakim jest Scanderia Venture. Projekt BRIdge Alfa pozwolił przełożyć najlepsze doświadczenia naszych inżynierów na stworzenie produktu, który z całą pewnością zrewolucjonizuje logistykę medyczną czyniąc ją szybszą, bardziej ekologiczną i niezwodną, pozwalając dotrzeć w krótszym czasie nawet do trudno dostępnych miejsc – mówi Szymon Kupaj, prezes zarządu Farada Sp. z o.o.
Jak rozwijać skrzydła?
Na fundamentach Farady w marcu 2021 r. utworzona została spółka Farada Group, a dalszy jej rozwój zaczął nabierać rozpędu przez pojawienie się w ramach grupy kolejnych podmiotów odpowiadających za projektowanie, wytwarzanie, wdrażanie do użytkowania, serwis i wsparcie w eksploatacji, szkolenie operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP).
Wielki sukces przyszedł dokładnie 11 lutego 2022 r., bo po wielu miesiącach tytanicznej pracy całego zespołu, operator lotów dronami wchodzący w skład grupy Farada Group – spółka LabAir, otrzymała jako pierwsza w Polsce zgodę od Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na wykonywanie komercyjnych lotów medycznych Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi poza zasięgiem wzroku, w sposób automatyczny, pozwalający na zarządzanie lotem z Centrum Zarządzania Operacjami Lotniczymi. Wymagało to przygotowania kilkudziesięciu dokumentów, setek stron instrukcji, procedur i procesów, a także wylatania kilku tysięcy kilometrów i opracowania nowych, absolutnie unikatowych procedur lotów medycznych z wykorzystaniem BSP. Pierwsze regularne loty rozpoczęły się dziesięć dni później. Tylko do 8 grudnia 2022 r. łączna liczba kilometrów pokonanych przez drony Farada Group w ramach komercyjnych lotów wyniosła ponad 83 309 km. To dystans odpowiadający dwóm okrążeniom Ziemi!
W jakim biznesowym miejscu jest obecnie Farada? – Farada jest absolutnym liderem polskiego rynku w zakresie produkcji bezzałogowych statków powietrznych oraz usług z nimi związanymi. Jest przede wszystkim firmą z udokumentowanymi sukcesami, konsekwentnie realizującą plany pomimo wyzwań chociażby regulacyjnych. Jest również firmą ambitną o dobrej znajomości rynku, co pozwala jej nie tylko cieszyć się zaufaniem klientów i sukcesywnie poszerzać ich portfolio, ale również odpowiadać na potrzeby różnych sektorów – ocenia Adam Cudny, przewodniczący Rady Nadzorczej Farada Group Sp. z o.o.
Scanderia Venture inwestuje w NAVIMED
Czy zdarzyło Wam się zgubić na szpitalnych korytarzach? W wielu obiektach użyteczności publicznej problem stanowi nawigowanie wewnątrz zamkniętych pomieszczeń w sytuacji ograniczonego dostępu do GPS, dla którego przeszkodą są elementy konstrukcyjne.
Maciej Michalski i Anna Mikos z lubelskiego startupu Navi.Med pracują nad innowacyjnym systemem mikrolokalizacji z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji o nazwie NAVIMED.
System będzie składał się z dedykowanych urządzeń (beaconów) i autorskich algorytmów inteligencji obliczeniowej. Pozwoli na precyzyjne określenie pozycji użytkownika i nawigację z uwzględnieniem przeszkód i punktów pośrednich, omijanie barier architektonicznych, a to jest szczególnie ważne w przypadku osób z niepełnosprawnościami, czy starszych. Dzięki NAVIMED możliwe będzie też określenie liczby osób w obszarze operacyjnym systemu oraz ich detekcja, co zwiększy wiedzę w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania obiektami.
Praca nad systemem będzie łatwiejsza dzięki inwestycji w projekt Funduszu Scanderia Venture w wysokości 1 091 000 zł z Programu BRIdge Alfa Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Fundusz Scanderia Venture w procesie inwestycyjnym reprezentowali Paulina Ślisz-Sandecka i Jędrzej Kozioł z Kancelarii Ślisz-Sandecka Kozioł & Partnerzy.
Scanderia Venture inwestuje w NutriBox
Diagnozę zmian związanych ze stanem fizjologicznym, prognozowanie występowania lub wykrywanie obecności chorób, a tym samym szybsze podjęcie leczenia pacjentów umożliwiają wskaźniki biologiczne zwane biomarkerami. Biomarkery zdrowotne z ludzkiego potu zamierzają wykorzystać 𝗥𝗼𝗯𝗲𝗿𝘁 𝗦𝘁𝗮𝗰𝗵𝘂𝗿𝘀𝗸𝗶, Maciej Ptak i Dariusz Gajewicz z wrocławskiego startupu NutriBox. Ich projekt innowacyjnego na skalę światową urządzenia do bezinwazyjnej diagnostyki właśnie otrzymał od Funduszu Scanderia Venture finansowanie 1 170 000zł z Programu BRIdge Alfa Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Projektowane przez spółkę NutriBox urządzenie posłuży do szybkich analiz stanu zdrowia pacjentów nie tylko przez lekarzy. Narzędzie wesprze także pracę dietetyków przy nadzorowaniu wpływu diety pacjentów na stan zdrowia. Ponadto, może być stosowane do monitorowania stanu zdrowia w aptekach, siłowniach, czy fitness klubach. Wygodnie, bezboleśnie i szybciej w stosunku do obecnych rozwiązań rynkowych.
Inwestycja w projekt NutriBox jest dla funduszu Scanderia Venture szczególna. Bardzo cieszymy się, że możemy wesprzeć zespół tych pomysłodawców w budowaniu przez nich tego innowacyjnego rozwiązania. Inwestorzy funduszu Scanderia Venture szczególnie mocno wspierają projekty, w ramach których powstają urządzenia i rozwiązania mające realny wpływ na proces diagnostyki lub leczenia pacjentów, czyli – realny i bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Poza faktem, że takie projekty bardzo mocno wpisują się w strategię inwestycyjną funduszu, to dodatkowo niosą ze sobą poczucie, że po raz kolejny jako Scanderia Venture możemy przyczynić się do rozwoju innowacji medycznych opracowanych przez naszych rodzimych twórców – mówi dr Rafał Kieszek, CEO Scanderia Venture.
Fundusz Scanderia Venture w procesie inwestycyjnym reprezentowali Paulina Ślisz-Sandecka i Jędrzej Kozioł z Kancelarii Ślisz-Sandecka Kozioł & Partnerzy.
Scanderia Venture dołączyła do Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych
Fundusz Scanderia Venture dołączył do PSIK, the Polish Private Equity & Venture Capital Association! Zostaliśmy Assosiate Member stowarzyszenia, które od 20 lat zrzesza fundusze Private Equity i Venture Capital działające w Polsce, a jego celem jest wspólny rozwój polskiego rynku.
Inwestycje VC w Europie Środkowo-Wschodniej przeżywają prawdziwy boom. Nasz region posiada atrakcyjne dla inwestorów atuty, takie jak bardzo dobrze wykształcone kadry, założyciele otwarci na współpracę z inwestorami oraz dużą pulę talentów menedżerskich dla funduszy i spółek portfelowych. Do tego dochodzi szybsze tempo wzrostu rynków wschodzących i obecność na jednolitym rynku europejskim. W tym kontekście dojrzewający ekosystem VC w Polsce i całym regionie we współpracy z bardziej doświadczonymi graczami z rynku Private Equity ma szansę na stabilny wzrost, absorpcję kapitału i możliwości, aby tworzyć kolejne generacje startupów. Cieszymy się, że Scanderia Venture, jako członek PSIK, stał się częścią tego ekosystemu z dostępem do doświadczenia i know-how całej organizacji. Chcemy aktywnie wspierać jej dalszy rozwój, mamy w tym obszarze wiele do zaoferowania – podkreśla Agnieszka Dobrzyńska, Członek Zarządu Funduszu Scanderia Venture.